TC No ile SSK Hizmet Dökümü

TC No ile SSK Hizmet Dökümü

Sigortalılık detaylarını öğrenmek için ssk hizmet dökümünü şifresiz olarak esgm sorgulama sisteminden alabilirsiniz. TC no ile ssk hizmet dökümü; ödenmiş ssk prim miktarının toplamını ya da bir kısmını öğrenmek için ssk hizmet dökümü almak gerekir. Tc no ile yapılan ssk hizmet dökümü sorgulamasında, ilgili sigorta girişi varolan kişinin sigortalılık bilgileri sorgulanarak listeler halinde ortaya çıkar.

Ssk hizmet dökümü, hizmet bilgisi adı verilen bu ssk prim listesini almak isteyenler için oluşturulmuş bir sistemdir. Örnekle anlatmak gerekirse, Adem yeni işe girmiş biri olsun. Adem işe girdikten 2 ay sonra ssk hizmet dökümü alarak işe girişinin sgk kurumuna bildirilip bildirilmediğini ve ssk sigorta priminin ödenip ödenmediğini öğrenebilir.

Yine aynı şekilde Adem, ssk hizmet dökümü sorgulama yapıp, sigortaya bildirimde bulunan brüt maaş tutarını da hizmet dökümünde görebilir. Burada oluşabilecek bir yanlışlık durumunda (sigortanızın eksik ya da asgari ödenmesi durumunda) gerekli işlemleri başlatıp itiraz hakkınızı kullanmanız için de resmi bir kaynaktır.

SSK Hizmet Dökümü TC No ile Nasıl Alınır?

Kamu da ya da özel sektörde çalışmanız ssk hizmet dökümü almak için bir farklılık icap etmiyor. Bilindiği üzere ssk hizmet dökümü alırken 4a ve 4c kodlarını kullanarak sorgulama yapıyoruz. Yani özel sektör ve kimi devlet memurları ssk sorgulama sonuçlarını öğrenmek için 4a hizmet dökümü alırlarken, devlet memurlarının geneli 4c hizmet dökümü alarak sigorta bilgilerini öğrenebiliyorlar.

Ssk hizmet dökümü almak için e-sosyal güvenlik merkezine giriş yapıp istenilen kimlik numaralarını ekrandaki yerlere doğru olarak girmemiz gerekiyor ve daha sonra sorgula butonuna tıklamak yeterli oluyor. Buraya kadar eksiksiz olarak yaptıysanız, karşınıza sosyal güvenlik kurumunca sizin için hazırlanan ssk kişi bilgisi sorgulama sistemi sayfasının açıldığını göreceksiniz.

Tc ile ssk hizmet dökümü sistemi olarak kişi bilgisi sorgulama ekrandan hizmet bilgisini seçip dökümü görüntüleyebilirsiniz. Yani eğer devlet memuru olarak çalışıyorsanız yani 4/c ye  dahil iseniz 4c hizmet bilgisi, özel sektörde çalışıyorsanız da 4a hizmet bilgisi almanız gerekiyor.

Bölüm: Hizmet Dökümü, SSK

17 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR