TC ile SSK Hizmet Dökümü

tc ile ssk hizmet dökümü

Çalıştığım süre boyunca ödenmiş olan sigorta primlerini ssk hizmet dökümü alarak öğrenme şansına sahibim. Peki Tc kimlik no ile ssk hizmet dökümü nasıl alırım ve ssk prim sorgulamasını gerçekleştirebilirim. Bu yazımızda birlikte ssk hizmet dökümü alıyoruz. 

Eskiden pek ssk sigortasını önemsemiyordum. Öyle ki 6-7 sene sigortasız çalıştım. Şimdi kafama vuruyorum ama olan oldu. Bugün ssk hizmet dökümü aldım ve 1400 ssk sigorta prim sayım olduğunu öğrendim. Aslında zamanında sigortalı çalışsa idim bu sayı 3.000 prim günü civarında olacaktı. Bunlar geçti. Kendi hatamız. Bu yüzden özellikle iş hayatına yeni atılanlar için ssk’lı olmanın önemini ve ssk sorgulama yapmanın bir alışkanlık olması gerektiğini vurguluyorum.

Günümüzde maalesef ssk parasını alma yoluna gidenlerde var. Bunlar da hayatın gerçekleri.

Evet konumuza dönelim. Tc ile ssk hizmet dökümü sorgulama sayesinde sigorta girişinden son ödenen ssk prim tarihine kadar öğrenme fırsatı bulmuş oluruz. Çalışan ya da emekli farketmez, ssk sigorta girişi olan her vatandaş ssk hizmet dökümü alıp aylık ve yıllık olarak sigortalılık sürelerini görebilir. Bunun yanısıra kaç paradan sigortanızın yapıldığı gibi ince ayrıntılara ulaşmak mümkün. Bu sayede işverenin sizi maaşınız üzerinden mi yoksa asgari ücretten mi sigortalı yaptığını görür ve geç olmadan itiraz etme şansınız olur.

Tc ile ssk hizmet dökümü şifresiz sorgulama

Çalışan kişi olarak tc ile ssk hizmet dökümü alacağımız zaman bunun için sgk’nın esgm sayfasına girmemiz gerekiyor. Esgm sayfası, online sosyal güvenlik merkezi oluyor ve buradan vatandaşa şifresiz ssk hizmet dökümü almaları için tc kimlik no ile giriş ekranı bulunuyor. Ssk sorgulama yapacak olan kişi şifresiz ssk hizmet dökümünü bu sayfa üzerinden alıyor.

Esgm ile ssk prim sorgulama için sayfadaki ki bu sayfa aynı zamanda kişisel hizmet bilgisi sorgulama sayfasıdır, burada istenen kimlik bilgileri eksiksiz olarak girmemiz gerekiyor. Bu bilgileri girip aşağıdaki sorgula butonuna tıkladığımızda ise ssk gün sorgulama ekranı karşımıza geliyor. Buradan hizmet bilgisi kısmına girip işçi iseniz 4a hizmet bilgisi, memur iseniz de memur hizmet dökümü almak için 4c hizmet dökümü kısmına girmeniz yeterlidir. Çiftçi sigortası ya da bağkur primi ödüyorsanız bu işlemi e-devlet sayfasından gerçekleştirmeniz gerekiyor.

İşte tc ile ssk hizmet dökümü sorgulamasını yapmak bu kadar kısa ve kolay. Aldığınız hizmet dökümü sayesinde ssk prim gün sayısını görebilir ve sigortalılığınız hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

One Response

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR