SSK Sorgulama

ssk sorgulama

Ülkemizde ssk sorgulama yapılarak bir çok sigorta sorgulama işlemi online gerçekleşmekte ve emekli ile çalışanlar ssk hizmet dökümü bilgilerine ssk sorgulama yaparak ulaşmaktadırlar. Sigortalı kişilerin gerek çalışırken gerekse emekli olduktan sonra ssk sorgulama sistemlerini kullanarak sigortalılık geçmişleri ve güncel ödenen ssk sigorta primlerini öğrenebilirler.

Günlük hayatta çoğu kez ihmal edilse de çalışma hayatında sigortalı olmanın ayrı bir önemi vardır. Sağlık ya da emeklilik için olmazsa olmazlardan olan ssk sigortasını kaçımız aktif olarak takip ediyoruz? Çalışırken pekte akılda olmayan ssk sorgulaması ihtiyaç duyulduğunda ya da emeklilik zamanı yaklaştığında aklımıza geliyor. Hal böyle olunca ssk prim sorgulama yaparak hizmet dökümünde yer alan ssk gün sayısını öğrenmek ve ince hesaplar yapmak gerekiyor. Sorun da bu kısımda başlıyor.

Yeni işe girilince işsizliğinde vermiş olduğu psikoloji sebebiyle işverenin sigorta yapıyoruz sözüne inanılıp ilerleyen vakitlerde ssk sorgulama yapmak maalesef ki çoğu kişinin yapmadığı bir durum. Her iş yeri olmasa da bir çok işveren deneme süresi adı altında çalışanın ssk primlerini uzun süre ödememezlik yapıyor. Oysaki kanunda da belirtildiği üzere çalışan işe işe girdiği gün sigortalı olmalıdır. Kimi işveren ise bunu suistimal edip aylarca ssk sigorta primini yatırmıyor. Bu durumda işçi mağdur oluyor. İşte bu gibi mağduriyetlerin oluşmaması için güncel biçimde ssk sorgulama yapıp ssk hizmet dökümündeki işe giriş ve işten ayrılış tarihleri ile sigortanızın ödendiğini kontrol etmek gerekiyor. Mağduriyetlerin oluşmasında en büyük sorumluluklardan biri yine ssk kontrolü yapmadığı çalışanda oluyor.

SSK Sorgulama

Ssk sorgulama bilgilerine ulaşmak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunmuş olduğu imkanlar sayesinde artık oldukça kolay. İnternet üzerinden alınabilen ssk hizmet dökümü ile ssk prim sorgulaması yapıp sigortalı mıyım sorusunun cevabını almak oldukça basit bir kaç işlemi gerektiriyor. Bu işlem yine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bünyesinde yer alan esgm uygulaması ile mümkün oluyor. E-sgm sorgulamaları olarak da bilinen bu işlem sayesinde interneti kullanıp şifresiz ssk sorgulama yapmak tc kimlik numarası kullanarak gerçekleşiyor. Tc ile ssk sorgulama yapmak ise kurumun web sayfası üzerinden gerçekleşiyor.

ssk kişi bilgisi sorgulama

ssk kişi bilgisi sorgulama

Tc no ile ssk sorgulama yaparak hizmet dökümü almak için e-sgm hizmet sorgulama ekranına girip TC seçimi yapmak ardından kimlik no, il, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin girilmesi ile sağlanıyor. Bilgileri sorgula denildiğinde ise kişisel sigorta ekranı karşınızda yer alıyor. Buradaki bilgiler ile işe girdiğiniz tarihi, aylık ödenen toplam ssk prim sayısını (bu rakam 30 olmalıdır), prime tabi olan brüt maaş miktarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Ssk sorgulama yapmak gördüğünüz gibi oldukça kolay bir işlem. Önemli nokta ise brüt maaş miktarının yani ssk’ya bildirilen maaşın brüt toplamının ne kadar olduğu. Malumunuz, asgari ücretle sigortalı gösterilmek ileride ciddi derecede baş ağrıtıcı ve mağdur edici sonuçlar doğuruyor. Bu sebeple ssk hizmet dökümünüzde yer alan brüt maaş miktarınızı mutlaka kontrol ediniz.

Bölüm: SSK, SSK Sorgulama

One Response

  • isimle ssk sorgulama yapılamıyor mu? benim nüfus cüzdanım eski, kimlik no yazmıyor. acilende öğrenmem gerek ssk primim ödeniyor mu diye. nasıl ssk sorgulama yapılır başka?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR