SSK Ölüm Aylığı

ssk ölüm aylığı

Ölüm aylığını kimler alır? Ölüm aylığı ne kadar? Ölüm aylığı şartlar nelerdir ?Ölen kişinin ssk ölüm aylığından faydalanılabilmesi için öncelikle kişinin en az 900 gün prim ödenmiş olması ve en az 5 yıllık sigortalık girişinin bulunması gerekiyor.
Bu kıstasları elinde bulundurarak vefat etmiş biri için arkada kalan bazı kişiler ölüm aylığı adı altında ödenek alabiliyorlar. Ölüm aylığının bir diğer adı ise toplumumuzda daha çok bilinen dul maaşı olarak öne çıkar.

Eğer vefat edeninin sağlık kuruluşlarına bir borcu varsa ve bu borç kapatılmazsa kişilere asla bir maaş bağlanmaz ve ilk olarak bunların ödenmesi istenir. Ölüm sonrasında ise Ssk ölüm aylığı almaya hak kazananlar geride bıraktığı eş, çocuk anne ve baba olarak devreye girer.

Geriye kalan eşler Ssk ölüm aylığı yani dul aylığını yeni bir evlilik yapana kadar alır. Yeni bir evlilik sonrası bu maaş kesilir ve daha sonra boşansa dahi bu maaş bağlanmaz.
Kız çocukları Ssk ölüm aylığını ise çalışmadıkları ve evlenmedikleri sürece alabilirler. Evlenip boşanma ya da işe giriş çıkışlar yaşansa dahi sonrasında tekrar maaşlar bağlanır ve kişi kaldığı yerden ölüm aylığı almaya devam eder. Bu gibi durumlarda kişi işe girdiğini ya da evlendiğini beyan etmek zorundadır. Ayrıca bu hakların yanında bir de kız çocukları için çeyiz parası hakkı vardır. Toplu olarak bir tutarı evlendiklerin ispatladıklarında almış olurlar ve artık onlara maaş bağlanmaz.

Bölüm: SGK, SSK, SSK Sorgulama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR