Şifresiz SSK Prim Sorgulama

Şifresiz SSK Prim Sorgulama

İşe başlanılan günle başlayan sigortalılık hakkında bilgi almak için şifresiz ssk prim sorgulama yapılması gerekmektedir. Ssk prim sorgulama sistemindeki detaylı paneller aracılığıyla sigorta başlangıç gününüzle işe girdiğiniz günün aynı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz toplam ödenmiş ssk prim sayısını da yine bu panellerdeki hizmet bilgisi alanından ssk hizmet dökümü olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ssk işe giriş yapılması ile birlikte ssk prim sorgulama yapmaya başlanılır. Ssk prim sorgulama için en az 1 günlük sigorta primi ödenmiş olması gerekli. Sigorta ssk primi ödendiğinde adınıza sosyal güvenlik kurumunda kayıt bilgileri açılır.
Ssk prim sorgulama, işçi ve memurun sigortalı olarak çalıştıkları gün sayısı hakkında bilgi almalarına imkan sağlayan uygulamadır.

Bu uygulama geçmiş yıllarda yani bugün Sgk olarak bildiğimiz sosyal güvenlik kurumunun kurulmasından önceye yani ssk sosyal sigortalar kurumu döneminden beri süre gelir. Ssk prim sorgulama, geçmişten günümüze kadar şifresiz olarak vatandaşın ssk bilgilerini öğrenmelerine olanak tanır. Bir dönem e devlet ile ssk prim sorgulama şartı olmuş olsa da yoğunluk ve şikâyet üzerine tekrardan şifresiz sorgulama sistemine geçilmiştir.

Şifresiz Ssk Prim Sorgulama

Tc kimlik no ile yapılan ssk sorgulama işlemine şifresiz ssk prim sorgulama diyoruz. Bu işlem için esgk sisteminin geliştirilmiş kişi bilgisi sorgulama sistemi olan esgm uygulamasından yararlanmaktayız. Tc ile ssk prim sorgulama yapmak isteyenler esgm bağlantısını kullanırlar. Bu bağlantı sayesinde daha bir çok ssk sorgulama yapılmaktadır.

Şifresiz ssk prim sorgulama için ekrana girdiğinizde sizden;

Vatandaşlık numarası
Aile no
Cilt no
Doğum tarihi gibi kişisel verilerinizi ilgili alanlara yazmanız istenir. Bu tc kimlik no ve diğerlerini yazıp sorgula dediğinizde size ait olan sigortalı kişi bilgisi sayfasına ulaşmış olursunuz. Buradaki hizmet bilgisi alanına girdiğinizde ise ssk prim sorgulama sonuçlarını hizmet dökümü listesi olarak görebilir ve ssk sigorta primlerinin toplam sayısı ile sigortam ödeniyor mu sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Bölüm: SSK, SSK Sorgulama

8 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR