SGK ve SSK Emeklilik Şartları

SGK ve SSK Emeklilik Şartları

SGK ve SSK Emeklilik şartları nelerdir herkes bunu merak ediyor. Ssk emeklilik şartları erkek ve kadına göre değişiyor ve tablolar yardımıyla hesaplamalar yapılıyor. Yine bununla birlikte ne zaman emekli olurum isimli uygulama kullanılarak da sgk emeklilik şartları hakkında bilgiler sunuluyor.

Sgk kurumunun aslında tam olarak net bir tablosu ya da bilgisi yok. Herkes için öncelikli olarak önemli olan kriter sigortalı olan kişinin yaşı olacak. Yani genel anlamı ile ssk girişiniz ne kadar erkense SGK Emeklilik şartı da bir o kadar kolaylanmış oluyor.

Örnek vermek gerekirse 1976 yılı ve daha öncesi İşe başlama tarihi olan birisinin toplam sigortalılık süresi 25 yıl olarak belirlenmiş buna orantılı olarak ise yaşı 44 olduğunda ve toplamda 5000 iş günü prim ödemiş olduğunda artık emekli olmaya hak kazanmış olacak.

Her yıl geçtikçe emekli olma yaşı biraz daha yukarıya çıkıyor ve dolayısı ile insanlarda daha uzun yıllar çalışmak ve hatta prim doldurmak zorunda kalıyorlar. Bu durum erkek ve kadın SGK ve SSK Emeklilik şartları olarak da değişiklik gösteriyor. Kadınlar biraz daha avantajlı olup hem doğum primlerini yatırabiliyor hem de daha erken yaşta emekli olabiliyor.

Son yapılan çalışmalara göre ise Sgk emeklilik şartları 9 tarifi reformu ile emeklilik yaşını 60 yaşa çıkarmış ve toplamda 7000 bin iş gününe çıkartılmış. Sizler için bu tabloyu ayrıntılı olarak veriyor ve incelemenizi sağlıyoruz. Dilerseniz E devlet sitesinde ne zaman emekli olurum kısmında ada özel bilgilerinizi girerek kendi emeklilik tarihinizi görebilirsiniz. Bunun için E devlet şifrenizin olması gerekmekte ve sizlerin prim sayınızı ve işe giriş tarihinizi de eklemeniz gerek.

Aşağıdaki tablolar yardımıyla emeklilik şartları nelerdir bunları görebilir ve isteğe bağlı olarak emeklilik hesaplama tablosu yardımıyla ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz. Emeklilik hesaplama için direkt olarak sosyal güvenlik kurumu veritabanına ulaşıp ne zaman emekli olabilirim sorusunun yanıtını da bulabilirsiniz.

SSK Erkek Sigortalıların Emekli Olması İçin Gereken Tamamlaması Gereken Yaş, Sigortalılık Süresi ve Prim Gün Sayısı Tablosu

erkek emeklilik hesaplama tablosu

erkek emeklilik hesaplama tablosu

SSK Kadın Sigortalıların Emekli Olması İçin Gereken Tamamlaması Gereken Yaş, Sigortalılık Süresi ve Prim Gün Sayısı Tablosu

kadın emeklilik hesaplama tablosu

kadın emeklilik hesaplama tablosu

One Response

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR