SGK SSK İşveren Borç Sorgulama Uygulaması

SGK İşveren Borç Sorgulama Uygulaması

SGK SSK Kamu kurumlarınca Türkiye geneli işveren borç sorgulama uygulaması da artık çalışanlar için daha kolay bir hale getirildi ve bu iş akışlarının hızlandırılması için internet portalı kullanılarak her işverenin bilgilerine ulaşılması sağlandı. Daha önce dosya açılarak uygulanan bu yöntemler artık birkaç tık ile tüm yetkili personellerinin ekranlarına düşmeyi başarıyor.

Firma sgk kurumlarına herhangi bir bildirge yapmak için başvuru yaptığında hemen devreye bu sistem giriyor ve gerekli tüm incelemeler yapılıyor. Buna göre şirkette ya da firmada kaç kişinin çalıştığı ve maaşlarını hangi tutar üzerinden aldıkları gibi daha birçok geniş bilgiye ulaşılıyor. Bunu sorgulayabilmek içinse, kamu memuru işverenin sicil numarasını giriş yapıyor ve kendi şifresi ile bu özel ekranları açmayı başarıyor.

Bu durumlar daha çok denetleme alanında kullanılıyor. Kişilerin ssk lı olarak gösterdikleri bu çalışanlara maaşları üzerinden mi ücretler veriyor yoksa asgari olarak mı tutarlar yatırılıyor takip ediliyor. Bu durum olası bir şikâyet anında değerlendirmeye alınıyor ve yine bu ekranlar kontrol ederek gerekli işlemler yapıyor. Yine aynı zamanda SSk Kamu kurumlarınca Türkiye geneli işveren borç sorgulama uygulaması, bankaların broşürlerinde çok fazla kullanılıyor. Özellikle çalışma yazsızı getirerek kredi çeken vatandaşların bu bilgileri ve aldıkları maaşın doğru olup olmadığı yine bu ekran sayesinde açığa çıkmış oluyor. Bilgiler her zaman güncel olduğu içinde herhangi bir sıkıntı olmuyor.

http://uyg.sgk.gov.tr/EborcSorgu/

Bölüm: SGK, SSK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR