SGK Sorgulama Birimi

SGK Sorgulama Birimi

Çalışan için sgk sorgulama yapmak sigorta bilgilerini sürekli takip etmek anlamına gelir. Sgk sorgulama birimi, sosyal güvenlik kurumu tarafından sunulan bir online hizmettir. Sgk sorgulaması yaparak sigorta giriş tarihi ve ödenen sgk primi bilgilerine ulaşılır. Eğer yeni bir işe girdiyseniz sgk sorgulama yapıp işe girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek isterseniz, sgk sorgusunu bir buçuk ay sonra yapmanız önerilir.

Sgk’lı çalışmak her zaman için zorunlu olmasının yanı sıra geçmişte göz ardı edilen bir konuydu. Günümüzde ise sağlık, ilaç, emeklilik gibi konular daha da ön plana çıktığı için çalışan sigortasının bir an önce başlatılmasını istiyor. Bu kanunen de hakları olsa da kimi uyanık işveren, deneme adı altında uzun süre sigorta yapmayabiliyor. İşte bu gibi durumlarda kesin sonuca ulaşıp hakkınızı aramak için sgk sorgulama yaparak hizmet dökümü bilgilerini öğrenmek ve sgk girişinin yapılması için gerekenleri yapmak gerekiyor.

Sgk sorgulama, e-sgk ile şifresiz olarak yapmanın mümkün olduğu sgk sigorta hizmet bilgisine ulaşmak isteyenlerin yapmak istedikleridir. Bunu da sosyal güvenlik kurumunun internet servisini kullanarak yapabilirsiniz. Sgk sorgulama yapmak için tc kimlik no ile diğer kimlik bilgileri gerekmektedir. Bu bilgiler sorgulama ekranındaki ilgili alanlara girilmelidir.

Bölüm: SGK, SGK Sorgulama

6 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR