SGK İşyeri Bildirgesi

SGK işyeri bildirgesi

Yeni işe giren çalışanın sgk’ya bildirilmesi işyeri ve çalışan için önemlidir. Sigorta başlangıç bildirgesi internetten gönderebilirsiniz. Bir personel yeni bir işe başladığında firma bunun için SGK işyeri bildirgesi vermek zorundadır. Bunun için kişinin işe giriş sonrası hemen belirlenen sürede bu personelin ne kadarlık bir maaşla işe girdiği gibi tüm detaylar kuruma işletilir ve ssk’lı olması için işlemler başlatılır.

Bazı durumlarda ise SSk işyeri bildirgesi değiştirilebilir. Bu da personelin işten çıkması ya da şirketin farklı biriminin yönetime geçmesi yani devir ve nakil işlemleri gibi. Yeni gelen işyeri sahibi ise tekrar bu bildirgeyi vermek zorundadır.

Sgk işyeri bildirgesi için gerekli evraklar ile sgk işyeri bildirgesi formu örneği ve ek 6 dosyası yazımızın sonunda yer almaktadır.

Sgk işyeri bildirgesi ise internet üzerinden artık yapılabilir. Şirketlere özel olan şifre ile giriş yapılıyor ve orada yeni giriş olarak 4a seçenekleri seçilip formlar dolduruyor. Önünüze çıkan dosyada personelin tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurmalıdır ve bu işlem hemen yapılmalıdır. Yani personel işe girdikten sonra birkaç ay içinde yapılan bir uygulama sizi suçlu olarak gösterebilir. Formu doldururken hangi gün işe girdiği de çok önemlidir. Tüm bu ayrıntılar özel olarak girilmeli ve mümkünse personelin işe girdiği ilk gün yapılmalıdır.

Hatta birçok işveren daha önceden de sgk işyeri bildirgesini doldurmakta ve personeli ondan sonra başlatmaktadır. Bunu yapmayan firmalar içinse ağır yaptırımlar olabilir. Bu sebeple sizlerde özellikle ilgili birimleri bu konuda uyarmalı ve girişlerin yapılmasını sağlamalısınız.  Sgk sitesinin resmi web adresi sizlere bu hizmeti sağlayacaktır.

SGK İşyeri Bildirgesi Formu EK 6

Bölüm: SGK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR