SGK Hizmet Sorgulama

SGK Hizmet Sorgulama

Patronların insafında yaşam sürdüren çalışanlar sgk hizmet sorgulama sonuçları ile sigortalarının ödenip ödenmediğini, eğer ödeniyorsa asgari ücretten mi yoksa maaş üzerinden mi sgk primlerinin yatırıldığını öğrenebilirler. Sgk hizmet sorgulaması tc kimlik no ile kısa sürede yapılabilen bir online sigorta bilgi işlemidir.

İşçiler çalışma yaşamları boyunca emekliliğinde rahat etmenin hesaplarını yaparlar. Bunun için gerekli olan altyapı çalışırken yapılamamışsa emeklilikte olsun rahat edilmek istenir. Bu standart her çalışanın temennisidir. Fakat maalesef ki bu her zaman mümkün değil. Sebebi ise eksik ödenen sgk sigorta primleri. Çalışanların sgk hizmet sorgulama yaparak prime esas kazançlarını kontrol etmemeleri ya da işsiz kalma korkusuyla sesini çıkartamadıkları sgk prim kazançları, ileride emeklilik zamanı yaklaştığında ikinci bir darbe olarak karşılarına çıkacak.

Sigortam Ödeniyormu Çalıştığım Günlerin Primleri Yatırılıyor mu ?

Türkiye’de resmi açıklamalara göre asgari ücretli çalışan sayısı 5 milyon civarlarında. Bu sigortaya bildirilen rakam. Bir de bunun 50-100 TL üzeri sigorta primi ödenip asgari ücretli gibi çalışmıyor olarak gösterilen kesim var. Bu kesim de en az 1-2 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor. Örnekle açıklamak gerekirse, asgari ücret şu an da brüt 1,202 TL’dir. Bazı işverenler bunu 1300-1400 tl olarak göstermekte ve hem çalışanın hem de devletin zararına iş yapmaktadır. Örneğin AGİ dahil 1600 TL maaş alan kişinin sigortası 1400 TL üzerinden SGK‘ya prim ödemesi yapılmakta ve böylelikle hem asgari ücretli görünmemekte hem de dikkat çekmemektedir.

SGK Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Çoğu çalışan gerek aldığı ücret gerekse de sorumlulukları sebebiyle ödenen eski sigortayı bir kenara bırakmaktadır. Bu işveren haricinde herkesin zararına işleyen bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Eğer sizde düşük sigorta primi ödendiğinden şüpheleniyorsanız sgk hizmet sorgulama yaparak alacak olduğunuz sgk hizmet dökümü detaylarından Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaç paradan sigortalı gösterildiğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer incelediğinizde eksik ödenen sgk priminiz varsa bunu işveren ve muhasebenizle görüşmelisiniz.

Bu gibi sorun çalışanların büyük çoğunluğunu kapsamakta ve işçi sesini çıkaramamaktadır. Bu konuda adım atması ve denetlemesi gereken devlet ise birşey yapmamaktadır. Bu sebeple de devlet milyarlarca lira zarara uğratıldığı gibi çalışanın geleceği de bir kenara atılmaktadır.

17 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR