SGK Gecikme Zammı Hesaplama

SGK Gecikme Zammı Hesaplama

SGK ödenmemiş prim borçlarına gecikme zammı uygulamaktadır. Sgk gecikme zammı hesaplaması için ise hesaplama tablosu bulunur. Gecikme zammının açılımı aslında devlete olan borçlarınız yani vergi borçlarınız, ya da kamunun alacakları her türlü para miktarının zamanında yatırılmaması sonucu oluşan bir artış sistemi diyebiliriz. Yani size verilen süre içinde bir ödeme yapmıyorsanız o halde gecikme zammı devreye giriyor ve siz daha yüksek tutarlardan ücretlendiriliyorsunuz. Bunu da yine ödemek üzere zorunlu hale getiriliyorsunuz.

Peki, gecikme zamları neleri kapsıyor ve SGK Gecikme zammı hesaplama nasıl yapılıyor? Gecikme zammı sizin vergi borçlarınız, trafik cezalarınız, mahkeme masraflarınız gibi daha birçok farklı alanda ödemeyeceğiniz tutarlar oluyor. Bunların hepsinin farklı bir son ödeme tarifi vardır ve o güne kadar yapılması bekleniliyor. Ödemediğiniz her gün için ayrıca ek bir para artışı olarak size yansıtılır.

SGK Gecikme zammı hesaplama yapmanıza aslında gerek yok. Yani sizler ödeme yaparken zaten bunun hesaplanmış olan hali ile ödeme yapıyorsunuz. Ama sizler yine de ben hesaplayarak tam ve doğru bir gecikme zammı mı olmuş diyorsanız bunun için size sgk kurumun kendi sitesinde yaptığı bir tablo ile cevap bulabilirsiniz. Otomatik olan bu tabloya sizler bilgileri giriyor ve bir süre sonra ne kadar olarak ödeme yapacağınızı anlamış oluyorsunuz. Özellikle şuanda hala ödemeyecekler için çok iyi bir sistem. Kişi bir süre sonra ne kadar ödeyeceğini görüyor ve kendini ona göre ayarlayarak para teminin de bulunuyor.

SGK Gecikme zammı hesaplama yaparken borç dönemi ay ve yıl olarak girildikten sonra borç tutarı ekrandaki alana yazılır. Daha sonra hesaplaya bastığınızda sgk gecikme zammı hesaplama sonucu kaç para olduğu ekranda görüntülenir.

http://uyg.sgk.gov.tr/geczam/

Bölüm: SGK

One Response

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR