SGK Doğum İzni

SGK Doğum İzni

SGK Doğum izni 2014 yılında ne kadar olacak? Kadınlar kaç hafta doğum izni kullanacak? Özel sektör sgk doğum izni kaç gün gibi sorular uzun süredir gündemimizde. Doğum izni ne kadar, Sgk doğum izni dilekçesi örneği ve doğum izni kaç gün kaç ay birlikte bakalım.

Her ne kadar SGK doğum izni sürelerinin uzayacağı yıllardır konuşulsa da, şuanda yürürlükte hala aynı koşullar geçerlidir. Burada anne ikiz gebelik ya da tek gebelik ile ayrı ayrı haklara sahiptir ve ikiz gebelikte anneye daha fazla haklar tanınır.

Tek hamilelikte SGK doğum izni doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiş ve kişi isterse 37. Haftaya kadar iş yerinde çalışarak kalan izinlerini daha sonraya aktarabilecektir. Çoğul gebelik yani ikiz ve daha fazlası içinse anne adaylarına ise bu sürenin üzerine 2 hafta daha eklenerek hakları baki olarak kalır.

Peki doğum sonrası SGK doğum izni için ne gibi imkanlar sağlıyor. Anne adayı isterse doğum izinleri bitiminden sonra a6 ay boyunca maaş almadan bebeği ile vakit geçirme hakkına sahip olacak. Bu ssk lı olarak çalışan her anne adayı için geçerlidir ve her kuruluş bunu kabul etmek zorundadır.

Bu belirtiğimiz SGK Doğum İznine özellikle doğum öncesi annenin sağlık problemlerinin seyrine göre rapor ile uzatma yapılabilir. Bunun için kadının heyet ile rapor alması ve işyerine vermesi gerekir. Anne adayı artık 32. Haftadan ya da dilerse 37. Haftadan itibaren doğum izin raporunu alacak ve SGK kurumlarına ya da alıştığı işyerine vererek işlemlerin başlatılmasını sağlamış olacaktır. Doğum paralarını ise daha sonra toplu olarak alacaktır.

Doğum izni dilekçesi nasıl yazılır?

Doğum İzni Dilekçesi Örneği

Doğum İzni Dilekçe Örneği

                                                        ………….İlköğretim Okulu Müdürlüğüne

                                                                                   ……………………..

hamileliğimin 32. haftasında bulunmam nedeniyle doğum öncesi izin hakkımı kullanmak istiyorum.

gereğinin yapılmasını arz ederim.

…./…./….

Adı ve Soyadı

Unvanı

Kurum sicil numarası

İmzası

Doğum İzni Dilekçe Örneği 2

             …………….   Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları

                                                                                          …………………….

Ekte yer alan raporda 8 hafta sonra doğum yapacağım ve hamileliğimin son 3 haftasına kadar çalışabileceğim belirtildiğinden, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında belirtilen doğum öncesi analık iznini doğuma 3 hafta kala ve doğum sonrasında doğum sonrası analık iznini, doğum öncesinde kullanmadığım 5 haftalık izni ve doğumun erken gerçekleşmesi halinde kullanamayacağım doğum öncesi analık izin sürelerinin kalacak kısmını kullanmak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:

İkametgah adresi           :

İznin geçirileceği adres  :

Telefon numarası          :

…./…./….

 Adı ve Soyadı

 Unvanı

 Kurum sicil numarası

 İmzası

Bölüm: SGK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR