SGK Doğum Borçlanması

SGK Doğum Borçlanması

Ssk ve Sgk doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır, nereye başvurulur, sgk doğum borçlanması şartları nelerdir,  ssk kadın işçilerde doğum borçlanması gibi soruların cevaplarını konumuzda detaylıca inceleyeceğiz.

SGK doğum borçlanması ile kadınlar artık doğum yaptıkları çocuk sayısı kadar (maksimum 2 çocuk) her biri için 2 yıl olmak üzere sgk ssk primlerini yatırabilecekler. Bu karar kadınları hem doğuma daha fazla teşvik etmeye yarayacak hem de doğrum sonrası kadınları hemen çalışma derdinden kurtarmış olacaktır. Peki, sgk doğum borçlanması için neler yapmak gerekir.

İlk olarak kadın doğrum yaptıktan sonra işinden ayrılmış olması gerekiyor

Kadın doğrum yaptıktan sonra gerek kendi dışarıdan gerek firmanın prim ödemelerine devam etmemiş olması.

Prim ödenmek istenilen o 2 yıl içinde bebeğin yaşıyor olması, bu süreç için de bebek vefat ettiyse anne yaşadığı döneme kadar borçlanma yapabilir.

Bir kadın şuan için en fazla 2 kez doğum borçlanması yapabiliyor. Daha fazla doğuran bayanlar içinse şuan da herhangi bir yaptırın bulunmuyor.

İki bebek arası 2 yıldan az bir zaman varsa, yeni bebek doğana kadar ilk çocuk için ödeme yapılabilir ve daha sonra yeni doğan bebek içinde artı 2 yılı tekrar aktif olmuş olur.

SGK doğum borçlanması için bizzat kişinin kimliği ile başvuru yapması ve gerekli evrakları yine başvuru yaparak iletmesi gerekecektir. Hesaplanan bilgiler sonrası meblağ iletilecek ve kadın sigorta primlerini ödemiş olacaktır. Şuan için bir kadın en fazla 4 yıllık bir SGK doğum borçlanması için prim ödeyebiliyor.

Bölüm: SGK, SSK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR