SGK Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi

Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi

Sgk rapor bildirgesi bildirimi, iş göremezlik raporu girişi işçinin çalışmadığına dair bildirim girişi işverenler tarafından yapılan ve kişinin rahatsızlık nedeni ile istirahatte olduğu zaman dilimlerinde istenilen bir iş akışıdır.
Bunun için kişi hasta olmuş ve dolayısı ile rapor almış olabilir ya da bir diğer iş akışı olan kadın gebelik durumu nedeni ile ücretli izine ayrılmış olabilir. Bu gibi durumlarda işyeri sahipleri bunları SGK kurumlarına bildirmek zorunda ve gerekli iş akışlarını sağlamak zorundalar.

Peki, SSK Çalışılmadığına dair bildirim girişi nasıl yapılıyor. Bunun için zaten her firmanın kendilerine özel giriş şifreleri ve bir ara yüzleri bulunuyor. Bu kısımda işe giriş ekranı bulunuyor ve buradan girerek birkaç tıklama ile kişiyi çalışmadığını dair gösterecek şekilde ayarlama yapılabilir. Bunu yapmayan firmalar içinse elbette bir ceza politikası olacaktır. Burada işverenin in yapması gereken bir konu yoktur ve sorumluluk tamamen işverene aittir. Genellikle insan kaynakları bölümü ile ilgili olan personeller bu durdurma ve tekrar devreye sokma işlemleri ile uğraşırlar. SSK Çalışılmadığına dair bildirim girişi tam olarak günleri baz alarak yapılmalı ve kişinin raporlu olduğu günleri kapsamalıdır.

Çalışanında sorumluluğu ise raporunu yine SGK kurumuna teslim etmek olacaktır. Bazı firmalarda ise bu raporları da yine şirketler kurumlar ulaştırıyor ve işlemleri yürütüyorlar. Bunu firmanız ile de konuşabilirsiniz. SSK Çalışılmadığına dair bildirim girişi içinse belli bir süre bulunmakta ve geç kalınmış girişler yapılmamaktadır.

Bölüm: Rapor Parası, SGK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR