SGK Borç Sorgulama

SGK Borç Sorgulama

Sgk borç sorgulama, online sgk sigorta prim borcunu öğrenmek isteyenlerin internetten yapabildikleri sigorta borcu sorgulama işlemidir. Eskiden insanlar SGK borçlarını öğrenebilmek için; uzun kuyruklar beklemek zorunda kalıyorlardı. Artık günümüzde bu kuyrukları beklemek zorunda kalmadan oturdukları SGK borçlarını sorgulatabiliyorlar.

SGK’nın online tahsilat bölümüne giriş yaparak artık SGK borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Üstelik bunun için sadece TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girmeniz yeterli olacak. İnternet üzerinden yapacağınız bu işlem sadece birkaç dakikanızı alacak. Artık oturduğunuz yerden SGK borçlarınızı öğrenebileceksiniz.

Son günlerde sgk / bağkurlular için de prim affı konuları geçiyor. Bankadan kredi alarak sgk prim borçlarını ödeme imkanı sağlanacak. Bu durumda sosyal güvenlik kurumuna borcu olduğu için eksik prim sebebiyle emekli olamayanların da emekli olmalarının önü açılmış olacak. Sgk bağkur prim affından yararlanabilmek için de öncelikle sgk borç sorgulama yaparak kuruma olan prim borcunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.

TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle SGK’nın online tahsilat sayfasından öğrenebileceğiniz SGK borçlarınız sayesinde dönem borcunuzda herhangi bir aksaklık da yaşamamış olacaksınız. Kolaylıkla SGK resmi web sitesine giriş yaparak, oturduğunuz yerden SGK dönem borçlarınızın takibini de yapabileceksiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcunuzu ödediyseniz sgk borcu yoktur belgesini de alabilirsiniz.

SGK’ya prim ödeyen çiftçi, esnaf, sanatçı, işveren gibi kendi bağkur (4b) primini ödemekte olanlar, zaman zaman çıkan prim borcu affından yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Zira faizleriyle birlikte ciddi meblağlara ulaşan sgk prim borcu, yapılandırma dönemlerinde yapılandırıldığı vakit ufak ufak taksitlerle ödeme imkanı da sağlıyor. Sgk borç sorgulama yaptıktan sonra biriken sgk prim borcunuzu ödemek ve yapılandırmak için bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR