SGK-Bağkur-SSK Emekli ve Memur Maaş Zamları 2015

SGK-Bağkur-SSK Emekli ve Memur Maaş Zamları 2015

Hükümet, 2015 memur maaş zamları ile Bağkur emeklisi, SGK emeklisi ve ssk emekli maaş zamları hakkındaki kartlarını açtı. Asgari ücretli olarak çalışanlar için yapılması düşünülen zam oranı da belli oldu.
Geçtiğimiz günlerde akademisyenlere yüklü miktarda maaş zammı yapan hükümet 2015 yılı memur maaş zamları ve emekli maaş zammı artışı konusundaki planlarını ortaya sundu. Buna göre; asgari ücretle çalışanlar açlığa mahkum olmaya devam edecekler ve emekliler ile memurlara da yüzde 3+3 oranında zam yapılacak. Hükümet tarafından yapılması planlanan bu zam miktarı ile tasarruf edilmesi planlanıyormuş.

Yapılan 2015 yılı maaş zamları konusunda, memura, emekliye ve asgari ücretliye 2015 yılı için verilecek zam yüzde 3’ü geçmeyecek. Kamu da tasarruf önlemleri adı altında yapılması planlanan bu olay kafaları kurcalıyor.

Geçtiğimiz günlerde hükümet kanadından bir bakan “asgari ücreti işveren yanlış anlıyor” şeklindeki açıklamaları sonrasında net asgari maaşın hükümet eliyle 1.200 tl civarına çıkarılması umutları da sona ermiş gibi görünüyor.

Ülkenin önemli bir kısmı asgari ücretle ağır şartlarda çalışıyor ve açlık sınırının altında bir ücretle çalışmaya ve sömürülmeye devam ediyor.

2015 YILINDA ASGARİ ÜCRETLİYE 3+3 ZAM

Hürriyet’in haberine göre; Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılı Programı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Buna göre, halen brüt 1.134 TL düzeyinde olan asgari ücret için gelecek yıl yüzde 3 artı 3 zam verilmesi planlanıyor. Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor ve aralık ayı sonunda açıklanıyor. Bu nedenle programda yer alan oranlar kesinlik taşımıyor, ancak hükümetin bu konudaki hazırlığını göstermesi açısından önem taşıyor.

Programda yer alan bilgilere göre, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da benzer bir şekilde artırılacak. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 oranında artırılacak.

Memurlar için de Memur-Sen’le yapılan toplu sözleşme kapsamındaki hükümler geçerli olacak. Bu çerçevede memur maaşları ve memur emekli aylıkları 2015 yılının Ocak ayında yüzde 3 ve Temmuz ayında yüzde 3.63 oranında artacak. Yüzde 3’ün üzerine gelen 0.63 ise enflasyon farkı olarak memur ve emekliye verilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR