İsteğe Bağlı Sigorta ile Memur Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortalı olup memur emeklisi olabilirsiniz. Memur emeklilik şartları ve isteğe bağlı sigorta emekliliği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için memurluk yapıp daha sonra ayrılanlar için çalışmadan emekli olma ve memur emeklilik formülü.

Belirli bir süre memurluk yapmış kişiler, dışarıdan ödeme yaparak devlet memuru şartlarıyla emekli olabilir.

Ancak belli koşulları var

Ülkemizde sadece çalışanların değil, çalışmayanların da emekli olma imkanı var. İş hayatına hiç adım atmayanlara ve bir dönem çalışmayanlara emeklilik yolu isteğe bağlı sigorta ile açılıyor. İsteğe bağlı sigortalılık, memurlar için de uygulanabiliyor. Belirli bir süre memurluk yapmış kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde isteğe bağlı iştirakçi olarak kendi primlerini ödeyip Emekli Sandığı mensubu olarak emekli olabiliyor. İsteğe bağlı iştirakçi olmak için bazı şartlar var. En az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan, başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabiliyor. Primlerini dışarıdan kendisi ödeyerek, devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödeyecekleri prim miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirleniyorr.

EMEKLİLİK İÇİN 6 AYDA BAŞVURMALI

İsteğe bağlı iştirakçi olacakların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Genel Sağlık Sigortası primi de ödemeleri gerekiyor. Emeklilik imkanından yararlanmak için, memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurma zorunluluğu var. Primler toplu veya aralıklı olarak 6 aydan uzun süre ödenmezse, iştirakçilik bitiyor.

One Response

  • 1990 dan 2000 bine kadar SGK lıyım 2015 emekli sandığda ve hala çalışmaktayım nezaman emekli olabilirim tarafıma bilgi verilmesini rica ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR