İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik Maaşı Sorgulama

Kendi isteğiniz dışında işten çıkarılırsanız işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız. İşsizlik maaşı sorgulama ve kaç para işsizlik maaşı alacağınızı öğrenmek için e-devlet sistemini kullanmak gerekir. Belirli bir sgk prim sayısını dolduran çalışan işsizlik maaşı almaya hak kazanır ve buna  sgk priminin kaç paradan ödendiği esas alınarak maaş bağlanır.

Tc no ile işsizlik maaşı sorgulamasını yapmak kısmi olarak mümkündür. İşsizlik maaşı başvurusunu yapanlar işsizlik ödeneğini sgk sorgulama sayfasından öğrenebilir.

Günümüz şartlarında sigortalı çalışmak işçi için olmazsa olmazlardan biridir. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak ve emekli olmaya hak kazanmanın haricinde bir de işsizlik maaşı almak için gereklidir. Olası bir işten çıkarılma durumunda işsizlik maaşı almanın şartları size uygun ise belirli bir ücret ile işsizlik maaşı yani ödeneği işsiz kalan kişiye bağlanır.

İşsizlik maaşı almak için gereken en temel şartlardan biri iş akdinizin feshedilmesidir. Yani işverence işten çıkarılmanız gerekmektedir. Çalışanın kendisinin sebep olmadığı durumlarda işten çıkarılması demek işsizlik maaşı alabilir olduğunu gösterir. Bunun için de bazı şartlar vardır.

İşsizlik maaşı almam için ne yapmalıyım? Soeusunun temel yanıtı son 3 yıl içerisinde 600 sgk sigorta priminizin ödenmiş olması gerekir. Bu asgari bir rakamdır. Üç sene içerisinde 600 prim ödeyen işçi 180 gün işsizlik maaşı alır. Yine son üç sene baz alınarak 900 gün sgk primi ödenmiş olan çalışan 240 gün işsizlik maaşı alırken 1080 gün ve daha fazla sgk primi ödenen kişi maksimum 300 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanır.

İşsizlik maaşı ne kadar? Diye merak edenler vardır illaki. İşsizlik maaşının hesaplanması biraz önce de belirttiğim gibi ödenen sgk primimin brüt miktarı esas alınır. Yani asgari ücretle sigortanız ödendi ise işsizlik maaşınız da düşük olacaktır. Bu sebeple çalıştığınız süre boyunca sigortanızın kaç para üzerinden ödendiğini kontrol etmeniz ileride mağdur olmanızı önleyecektir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşını sorgulamak için işten çıkarıldıktan sonra İşkur’a müracaat etmenizle mümkün olacaktır. Yukarıda belirtilen şartları taşıyan işsiz, İşkur başvurusu yaptıktan sonra e-devlet ile işsizlik maaşı sorgulama yapabilir. Bunun için ise postaneden e-devlet şifresi almak gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın ptt şubesine giderek alabilirsiniz.

E-devlet ile işsizlik maaşı ödeneği sorgulamak için e-devlet sayfasında yer alan İşkur menüsüne girip işsizlik ödeneği kısmına giriş yapmanız yeterlidir. İlgili menüden ne zaman işsizlik maaşı alacağınız ve işsizlik maaşının kaç para olduğunu öğreneceğiniz sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa size özel olduğu için bilgiler de doğrudur.

Bununla birlikte tc ile işsizlik maaşı sorgulama yapmak için İşkur’un kendi web sitesini ziyaret etmeniz gerekebilir.

2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR