İş Kazası Meslek Hastalığı e-bildirim

İş Kazası Meslek Hastalığı e-bildirim

Olası bir SSK iş kazası meslek hastalığı e-bildirim için sadece 3 gün içinde sosyal sigortalar müdürlüğüne bildirim yapmakta hükümlü olan işveren bunun için dilenirse internet üzerinden de bildirim yapabiliyor. Bu hem iş kazasını kapsıyor hem de aynı zamanda personelin bağlı olduğu iş sebebi ile meslek hastalığına yakalanmasını da kapsıyor. Yani işveren meslek hastalığı teşhisi konulmuş personel içinde yine bu 3 gün içinde bildirim yapmak zorunda.

İş kazası meslek hastalığı bildirim formu

İş kazası meslek hastalığı bildirim formu ek 7

Sağlık hizmeti sunucuları da bu konuda oldukça görev düşüyor. Kendilerine gelen bu kişiler için gerek teşhis konduktan 10 gün içinde mutlaka SGK kurumuna başvuru yaparak ya da iş kazası meslek hastalığı e-bildirim yaparak bu formu doldurup bildirmeleri gerekiyor. Aksi halde onlara da 2 bin lira küsür bir ceza parası söz konusu olabilir.

Burada çalışan kişinin herhangi bir yükümlüğü ve bildirme zorunluluğu yoktur. Bu görev işveren ile sağlık kuruluşları arasında paylaşılmaktadır ve verilen bildirimler sonrası gerekli işlemler başlatılır. Her işveren bunu kendine özel ekranlarından şifreleri ile yapabilecekler gibi yine aynı zamanda SSK iş kazası meslek hastalığı e-bildirim uygulamasını bizzat kurumlara giderek de yapılabileceklerdir. Verilen sürelerde mutlaka işlenmesi gerekilen bu bilgiler geciktiği durumda her iki kuruma da ceza yağmakta ve çalışan da bu durumdan dolaylı olarak mağdur olmaktadır.

Bölüm: SGK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR