Emekli Oldum mu

Emekli Oldum mu

Emekli oldum mu diye herkesin merak ettiği sorulardır emekli oldum mu, ne zaman emekli olurum, ssk emeklilik sorgulama, memur emeklilik hesaplama ve sgk emeklilik işlemleri. Bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim. “ Emekli oldum mu ?” kendi kendinize sormaya başladığınıza göre sigorta priminiz ödenmeye başlayalı epey olmuş demektir.

Senelerce çalışıp emekli olacağınız zamanları hayal ederek zamanınızı geçirdiniz ve şimdi buna çok az kaldığını düşünüyorsunuz veya hesabı kitabı iyi tuttuğunuz için emekli olduğunuzun bilincindesiniz ve her zamanki huyunuzdan vazgeçmeyip bunu da teyit etmek maksadıyla kontrol etmek istiyorsunuz. ”Acaba Emekli oldum mu bir kontrol edeyim” cümlesi henüz bana çok uzak ancak çevremde birçok büyüğümün gülümseyerek ve merakla bu soruyu sıkça sorduğunu görünce burada bildiklerimi paylaşma gereği duydum.

Emekli oldum mu? Öğrenmek için öncelikle SSK sorgulaması ya da SGK Sorgulaması yapmanız gerekmektedir.Bu sorgulama ile elde ettiğiniz SGK – SSK Hizmet Dökümü bilgilerinizden faydalanarak emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. SSK Hizmet dökümünden faydalanarak pirim günlerinizi öğrenebilirsiniz.

Emekli olmak için devletin Türkiye’de koyduğu iki şart var. Eskiden de olduğu gibi öncelikle belli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun belirlediği sayıda pirimin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor.

İkinci konu da belli bir yaşı doldurmuş olmanız gerekiyor. Yani yeterli sayıda ssk primi ödenmiş olsa da, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, size emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli kolaylıklardan yararlanma fırsatının tanınması için ne yazık ki beklemeniz gerekiyor.

Sigorta primlerinizin ödenmeye başladığı yıla göre emeklilik hesaplanma metodu değişiklik gösterebiliyor. Örneğin;

– 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar 506 sayılı kanuna göre,
– 08/09/1999 tarihinden 30/04/2008 tarihine kadar sigortalı olanlar 5510 sayılı kanunun 9. Maddesine göre,
– 30 nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar 5510 sayılı kanunun 28. Maddesine göre değerlendirilir.
Bu durum ne gibi bir farklılığa sebep oluyor derseniz, emeklilik yaşı ile ilgili kanunda 2006da yapılan birtakım değişiklikler nedeniyle 1976 veya öncesinde işe başlamış birinin beklemesi gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorundadır.

Kadın ve Erkeklerinde emeklilik hesaplama metodu farklılık göstermektedir. Aynı şekilde doğum tarihide emeklilik hesaplama da etkili bir bilgidir. Yani Kadınlar, erkeklerden daha önce emekli oldum mu sorusunu sormaya başlayabilirler.

Bütün bunları göz önünde bulundurunca emekli oldum mu sorusunu sormadan önce nasıl emekli olurum demek daha mantıklı olur.

Emeklilik yaşını bulmak için; günümüzün tarihini (gün/ay/yıl) yazıp, doğum tarihinizi (gün/ay/yıl) yazıp birbirinden çıkartın. Yani ne kadar süredir yaşadığınızı gün/ay/yıl olarak hesaplayın.Daha sonra tam yaşınızı kullanarak, emekli olma yaşınızı toplayarak, emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz.Emekli olabilmeniz için 25 senelik bir dönemlik ssk primlerinizin düzenli yatırılmış olması gerekmektedir.

Ek olarak diğer yöntem Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) ‘ nun internet sitesinden şifresiz emeklilik hesaplaması yapmak esgm sayfasına girmek gerekir. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada ki formda cinsiyet bilgileriniz, doğum yılınız, hizmete başlama tarihiniz, maluliyetinizin olup olmadığı, erken yaşlanmanın var olup olmadığı, SSK Prim Ödeme Gün Sayınız, Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız, Askerlik / Sanatçı Gün Sayınız, Fiili Gün Sayınız, Yurtdışı Gün Sayınız, 3600 Günün Doldurulduğu Tarihi gibi bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Gönder” düğmesine tıklayarak emeklilik hesaplama işlemini yapmış olursunuz.

Elimden geldiğince emekli oldum mu sorunuza yanıt getirmeye çalıştım.umarım faydalı olmuştur.Hayat boyu hayalini kurduğunuz gibi torun torba içinde bir emeklilik geçirmeniz dileğiyle şimdiden hayırlı olsun

One Response

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR