Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

askerlik borçlanması hesaplama

Askerlik borçlanması, askerliğini yapan her erkek için verilen haklardan biridir. Bu süre içinde çalışılamadığından dolayı kişinin askerde olduğunu süreler hesaplanır ve kişi bunları kendi prim olarak ödeyip ssk prim gün sayınızı arttırmış olursunuz. Peki, ssk askerlik borçlanması nasıl hesaplanıyor ve ne gibi adımlar ile yapılıyor.

Askerlik borçlanması ödemesini sizler belirttiğiniz bir gelir üzerinden yapıyorsunuz.  Sizler kazançlarımızı gösteriyor ve bu kazancın yüzde 32 sini askerlik borçlanması olarak, askerde kaldığınız süre borunca ödeme yapabiliyorsunuz.

Peki, askerlik borçlanması için herhangi bir süre sınırı var mıdır? Bunun için mecburi bir süre yoktur. Sizler dilerseniz bir aylık ödeme yapabilir ya da tamamını ödeyebilirsiniz. Kişiler genellikle emekli olmaya yakın eksik kalan gün sayıları kadar askerlik borçlanması yapar ve bunu öderler.  Askerlik borçlanması başvurusu içinde kişi kimliği birlikte SSK kurumuna başvuru yapıyor ve askerlik borçlanma belgesini doldurarak bunun yanı sıra askerlik yaptıklarını gösteren belge ile başvurusunu yapmış oluyor. Askerlik belgenizi ise bağlı olduğunuz askerlik şubelerinden alabiliyorsunuz.

Sizlere çıkan SSK primlerini ise içinde bulunduğunuz bir ay süre zarfında mutlaka ödemeli ve kayıtlara geçilmesini sağlamalısınız.  Daha sonra pişman olma gibi durumlarda da bu borçlanmanın parası asla geri iade olarak alınmıyor. Sizlerde ister kısa dönem ister uzun dönem olarak askerliğinizi yapabilir ve bunu kendiniz prim ödeyerek ssk primlerinize işletebilirsiniz.

Emekli olmak için eksik prim günlerini askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilir ve emekli olabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Örneği

  1.  01.07.2014 – 31.12.2014 tarihleri arası
  2.  450 gün
  3.  5,443.20 TL (Beyan edilen aylık gelir 1,134.00 TL ise)
  4.  35,380.80 TL (Beyan edilen aylık gelir 7,371.00 TL ise)
  5.  01.07.2014 – 31.12.2014 tarihleri arasında başvuru yaptığınızda 450 gün askerlik borçlanması için isteğinize bağlı olarak en az 5,443.20 TL en çok 35,380.80 TL olmak üzere prim ödemesi yaparak borçlanabilirsiniz.
Bölüm: SGK, SSK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR