4C’li 23 Bin Çalışana İş Akdi Güvencesi

4C'li 23 Bin Çalışana İş Akdi Güvencesi

4/C’li çalışanlara iş akdi güvencesi geliyor. TBMM’de görüşülen ’Torba Yasa’ kanununun içine 4/C’li olarak çalışan 23 bin kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir madde daha eklendi. Özelleştirme sebebiyle 4/c kadrolarına giren devlet işçileri artık iş akdim fesh olur mu diye endişelendiriyor.

TBMM Genel Kurulu’nda kamuoyunda ’Torba Yasa’ olarak bilinen ’İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ görüşmelerinde Plan ve Bütçe Komisyonu, 21 kişiden oluşan salt çoğunlukla toplanarak yeni bir madde ihdasında bulundu.

4/C’Lİ ÇALIŞANLARIN İŞ AKDİ KAYGISI OLMAYACAK

4C’LİLERİN çalışanları yakından ilgilendiren bu madde hakkında yapılan açıklamalar ise şöyle;

“Şu anda 23 bin civarında 4/C kapsamında özelleştirmeden dolayı Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde bulunan havuzda işçilerimiz var. Bunlar daha önceki sürede 10-11 aylık sözleşme yapılıyor ve 1 aylık izinin ardından iş akidleri yenileniyordu.  2009 yılında yaptığımız düzenlemeyle sözleşme sürelerini 11 ay 27 güne çıkarıldı. Ve her yıl sözleşmeleri yenilenmeye başlandı ve ücretsiz izin kısmı ortadan kaldırmış olduk Bu önergeyle 23 bin civarındaki özeleştirmeden dolayı 4/C kapsamında girmiş Devlet Personel Başkanlığının havuzunda bulunan işçi kardeşlerimiz bundan sonra iş akdim fesh olur mu kaygısına kapılmadan emekli olana kadar, tabi iş kanunu çerçevesinde herhangi bir hata yapmadıkları takdir de  iş akidlerinin devamıyla ilgili bir durum söz konusu ortaya çıkıyor. Bugün mübarek gün. Bu da 4/C’li kardeşlerimize meclisin bir hediyesidir.”

Bölüm: SGK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR