4A Hizmet Dökümü

4a hizmet dökümü

Kamu ya da özel sektörde çalışan Sgk’lılar 4a hizmet dökümü aldıklarında hizmet sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olurlar. Sigorta birimi olarak 4a da bulunanlar çalıştıkları zaman zarfında ödenen sigorta primleri için sgk 4a hizmet dökümü almaları gerekmektedir. Sgk 4a hizmet dökümü sayesinde ödenmiş olan bütün sigorta prim gün sayıları liste halinde görüntülenir.

Kamudaki 23 bin kişinin haricinde yer alan çalışanlar 4a statüsünde yer alır ve sgk hizmet dökümünü 4a hizmet bilgisi olarak alırlar. Bu kamudaki 4c’liler için de kısa bir süre önce iş akdi fesihlerinin artık olmayacağına dair haber yayınlamıştık. Özelleştirmeyle 4c statüsüne düşenler hizmet dökümlerini de bağlı oldukları statü bilgisi üzerinden alırlar. 4a’lı çalışan devlet ve özel şirket çalışanları 4a hizmet dökümü alıp bilgileri hakkında detaylara ulaşabilirler.

Çalışma hayatına yeni atılanlar için konumuz oldukça önemli. Çünkü bilgisizlikten kaynaklı bir şekilde sigortasız çalıştırılma durumuna denk geliyor bir çok yeni işçi. Bu durumda patron devleti zarara uğratırken aynı zamanda çalışanın da sağlığı ve geleceği ile oynuyor. Çünkü çalışma esnasında olası bir kaza vs durumlarda sigortasız olarak çalışan kişinin inkar edilmesi sonucunda bu kaza geçiren çalışan ciddi bir mağduriyete uğrayabiliyor.

Çalışanlar olarak düzenli bir şekilde sgk sorgulama yapıp 4a hizmet dökümü bilgisine ulaşmalı ve sigorta primim düzenli ödeniyor mu diyerekten sonuçları incelemelidir. 4a hizmet dökümü sorgulama, internet ile ücretsiz ve şifresiz yapılmaktadır.

4A hizmet dökümü için esgk üzerinden giriş yapmak yeterlidir. Buradan giriş yapmak için tc vatandaşlık no ile ilgili bilgilerin sorgulama giriş sayfasına doğru olarak yazılması gerekir. Bilgiler girilip aşağıdaki sorgula butonuna tıklandığında açılan şahsi sgk hizmet bilgisi paneli üzerinden 4a hizmet dökümü alabilirsiniz.

Sigortalı ve sağlıklı günler dileriz.

 

2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAMLAR